Studiju darbi MS Word

Pirms pāris nedēļām Latvijas Universitātē dažiem doktorantiem novadīju praktisku semināru par to kā rakstīt studiju darbus ar MS Word. Iespējams šī neizklausās pēc nopietnas tēmas semināram, jo kurš gan nezina MS Word? Tomēr vairums cilvēku izmanto labi ja 10% no Word-a piedāvātajām iespējām, un pavada milzumu no sava vērtīgā laika formatējot tekstu – darbībai, ko Wordam būtu jāveic automātiski.

Visiem zināms, ka pēc studiju darba uzrakstīšanas noformēšanai jāierēķina vismaz 1 vai 2 papildus dienas, plus vēl neskaitāmās stundas darba rakstīšanas gaitā, pēc katras dokumentā veiktās izmaiņas. Tomēr no tā iespējams izvairīties, ja sistemātiski un maksimāli izmantojo Word-a automātiskās funkcijas. Tā, mans maģistra darbs bija pabeigts tajā pašā mirklī, kad pieliku punktu aiz pēdējā teikuma secinājumu daļā. Nekādas vajadzības pārskatīt formatējuma stilus, numerācijas un atsauces uz attēliem, nekādas vajadzības patērēt 2 dienas lamājot Word-u.

Kā to dabūt gatavu:

 • Visām darba nodaļām jāatrodas vienā dokumentā. Mūsdienās datori ir sasnieguši pietiekamu jaudu, lai apstrādātu 100- un pat (!) 200 lapaspušu lielus dokumentus. Priekšrocība strādājot ar visām darba daļām vienā failā, vispirms ļauj vienlaicīgi strādāt ar visu dokumentu, kā arī ietaupa laiku uz formatēšanu izbēgot no atkārtotām darbībām, kas būtu, jāveic, ja pārējās sadaļas tiktu pievienotas pakāpeniski.
 • Visam jānotiek maksimāli automātiski – fontiem, atkāpēm, atstarpēm starp rindām (nekādas vajadzības pēc divreizējas “Enter” izmantošanas), virsrakstu numerācijai, saturam, attēlu parakstu numerācijai, atsaucēm uz attēliem tekstā, utt. Nekāda formatēšana tekstā! Visam tekstam ir jābūt definētam kā kādam no stiliem (normal, heading 1, heading 2, figure, caption, u.c.). Jebkuras izmaiņas formatējumā ir jāveic modificējot stilu.
 • Dokumenta karte/Navigācijas panelis ir ļoti noderīga lieta. Word-ā 2000 un 2003 to var atrast caur View/Document map, un Word-ā 2007 un 2010 tas atrodams caur View/Show/Navigation pane. Šī komanda atver logu lapas kreisajā malā, kur redzams satura rādītājs (visi Headingi, kas atrodami dokumentā). Pirmkārt šī loga izmantošana ļauj pārskatīt dokumenta struktūru, otrkārt – ļauj aizmirst mūžīgo rullēšanu uz augšu un leju. Pārvietoties pa dokumentu var vienkārši noklikšķinot uz attiecīgā Headinga navigācijas panelī, un jūs tur nokļūsiet ātrāk nekā paspēsiet pateikt: “Navigācijas panelis”.
 • Internetā ir milzums informācijas par Word-a lietošanu. Gūglējot Word-a versiju + jebkuru problēmu, kam meklējat risinājumu, piemēram „Word 2007 heading numbering” uziesiet daudz lielisku materiālu ar detalizētiem aprakstiem, skaidrojumiem un ekrānšāviņiem.

Šeit – papildmateriāls, ko izveidoju LU semināra vajadzībām: tezes_MS_Word.pdf

4 Responses to Studiju darbi MS Word

 1. prometejs says:

  Doktorantiem? Viņi taču nodarbojas ar pētniecību. Kāpēc neizpētīja MS Office tā kārtīgi? Tas tā, nedaudz skumji. Un ar visu formatēšanu tā nav pat puse no iespējām – piemēram, word ar plaši izmantoto excel var apvienot iekš word, programmēšana u.c.

  • Liene says:

   Tur jau tā probēma, ka visā studiju laikā nevienā brīdī netiek stāstīts kā tikt galā ar darba rakstīšanas tehniskajiem aspektiem, tāpat netiek mācīts kā veidot labus powerpoint slaidus un kā prezentēt zinātniskus datus. Cik, nu, katrs individuāli iemācās, tik arī zina.
   Manuprāt augstskolām visās programmās vajadzētu sniegt šāda veida informāciju, un tas nemaz neprasa tik daudz laika – ar pāris stundām ir pilnībā pietiekami.

   • prometejs says:

    Tieši tā. Parādi dažus kaut vai izdomātus piemērus, kuros piedāvātas visas iespējamās problēmas un uzreiz risinājumi. Par prezentācijām vispār smieklīgi – dažreiz tās izskatās pēc bērna veidotām. Krāsiņas no visas varavīksnes, fonti pēc pagadīšanās, daudz teksta u.c. problēmas.

   • Liene says:

    Un, pēc maniem uzskatiem, tā nav studentu vaina, ja šīs prasmes ir vājas. Problēma tajā, ka šīs lietas, kas akadēmiskajā vidē ir ārkārtīgi nozīmīgas, netiek mācītas studiju gaitā. Ļoti reti esmu redzējusi, ka pasniedzēji komentē vai vērtējumā ņem vērā prezentācijas pasniegšanas veidu, pat tad, ja students uz slaidiem pārrakstījis visu grāmatu, un pēc tam burtu pa burtam to nolasījis no datora ekrāna.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: