Mēnesis aiz polārā loka

Sākotnēji biju plānojusi uzrakstīt vairākus rakstus tieši par Svalbāras ģeoloģiju bet izskatās, ka tam nekad neatradīsies pietiekami daudz laika. Tāpēc labāk kaut kas nekā nekas, un vismaz dažas bildes:

This slideshow requires JavaScript.

Īsumā, Svalbāra ir salu arhipelāgs aiz polārā loka, apmēram 1000 km uz ziemeļiem no Ziemeļnorvēģijas. Šoruden sanāca tur pavadīt mēnesi studējot ģeoloģiju. Tur ir universitātes centrs (UNIS), kas piedāvā dažādus kursus un mācību programmas arktiskajā bioloģijā, ģeoloģijā, ģeofizikā un arktiskajās tehnoloģijās.

Ja jūs brīnaties, kam gan ienāca prātā ideja izveidot universitātes centru nekurienes vidū, tad, jāsaka, ka uzzinot par visu, ko šī vieta spēj piedāvāt, ideja nepavisam neliekas tik ārprātīga. Pasaulē ir tikai dažas vietas, kur tik nelielā teritorijā zemes virspusē atsedzas tik bagātīga un daudzveidīga ģeoloģija. Tur ir metamorfie ieži un tillīti no prekembrija, trilobīti un graptolīti no kembrija un ordovika, intruzīvi silūra vecuma granīti, devona zivis un augi, ogles un evaporīti no karbona, jūras rāpuļi un dinozauru pēdu nospiedumi no mezozoja, Lielā Vulkāniskā Province no krīta perioda, deformēti priekškalnes baseina nogulumi no Terciāra, nogulumi no vairāk kā 50 apledojumiem kvartāra periodā un lieliskas mūsdienu pieledāja ainavas.

Tomēr galvenais iemesls kāpēc šī vieta piesaista daudzus uz industriju orientētus ģeoloģijas studentus ir tās pēcdevona nogulumieži, kas ir analogi naftu un gāzi saturošiem iežiem Barenca jūrā. Svalbāra ir Barenca jūras daļa, kas tektonisku procesu rezultātā tika pacelta virs okeāna līmeņa. Daudzi no atsegumiem ir seismiska mēroga piemēri naftas rezervuāru un cilmes iežiem Barenca jūrā. To izpratne ir būtiska, lai spētu saprast un interpretēt seismiskās struktūras Barenca jūrā.

Un pat neskatoties uz visu iepriekšminēto vieta ir absolūti unikāla. UNIS  iespējams ir pasaulē vienīgā universitāte, kur ģeologi tiek apmācīti rīkoties ar ieročiem, jo leduslāči ir tiešs drauds ārpus (un dažreiz pat iekšpus) pilsētas. Mana apmācība ietvēra arī 9 dienu ceļojumu ar kuģi apkārt Svalbāras rietumu krastam apmeklējot pašus labākos atsegumus, ikdienas pārgājienus un kāpšanu kalnos, kā arī intensīvu treniņu ģeoloģisko griezumu zīmēšanā. Mēs redzējām leduslāci, dzirdējām zemes nogruvumu, es gandrīz noslīdēju no klints (bet tas nekas, man patīk tādas atmiņas) un dabūju pastaigāt pa ledāju. Katrā ziņā garlaicīgi nebija.

Advertisements

One Response to Mēnesis aiz polārā loka

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: