Pirmie rezultāti no EMP

Šodien beidzot dabūju pastrādāt pie EMP (elektron microprobe), ģeoķīmiķu hi-tech spēļmantiņas, kas  ļauj noteikt pašu sīkāko vielas daļiņu (līdz pat 1 mikrona izmēram) ķīmisko sastāvu. Tas tiek darīts bombardējot ieža paraugu ar fokusētu elektronu kūli. Tā rezultātā katrs apstarotais elements izdod rentgenstarus ar noteiktu viļņa garumu. EMP identificē atstarotos viļņus un nosaka katra analizētā punkta ķīmisko sastāvu.

Mans maģistra darba vadītājs teica, ka viņa dienas kārtībā ir jautājums par Zemes izcelšanos. Par laimi, mans uzdevums bija tikai vienkārša granulīta (granulite) minerālā sastāva raksturošana.

EMP attēls, kur redzams spineļa (spinel) ieslēgums, kas daļēji aizvietots ar korundu. Plaisas pildītas ar reakcijas produktiem. Tam apkārt ir  vainagveida struktūra, kas sastāv no saaugušiem kianīta (kyanite) un amfibola (amphibole) kristāliem.Kianīta adatas redzamas arī tālāk plagioklāzā. Kianīta un amfibola saaugumi bieži veido “tiltus” starp lielākajām spineļa struktūrām. Elementu transports galvenokārt noticis pa plaisām vai kristālu saskares virsmām.

(EMP neizmanto gaismu, tāpēc tā radītais attēls ir funkcija no paraugā esošo elementu vidējiem atomskaitļiem. Tādējādi smagie elementi izskatās gaiši (jo to atomskaitļi ir lieli) bet vieglie elementi ir tumšā krāsā (jo to atomskaitļi ir mazi)).

Optiskā mikroskopa attēls no daļēji aizvietotiem spineļa ieslēgumiem granulītā (granulite). EMP apskatītais reģions ir ierāmēts ar sarkanu līniju. Šeit spinelis ir zaļš, korunds ir balts un plagioklāzs ir pelēcīgi rozā. Oranžā krāsā ir amfibols (gaišā) un biotīts (tumšā).

Advertisements

2 Responses to Pirmie rezultāti no EMP

 1. Raimonds says:

  Sveiki! Nezinu vai vēršos pie pareizā cilvēka,bet… Ir man te dažas interesantas bildītes. Protams mājas apstākļos ar visvienkaršāko mikroskopu nevar uztaisīt ideali. Lai nu kā,bet domaju,ka tas Jūs varetu interesēt. Runa ir par akmeni,un diezgan neparastu. Ir aizdomas par nanodimantiem konkreta akmens sastāvā.

  • Liene says:

   Vispaariigi runaajot, mineraalus var noteikt ar dazhaadaam metodeem. Vispirms, jau svariigi, kur ieguts paraugs. Vietas gjeologjiskaa pagaatne un procesi, kas tajaa norisinaajushies dod zinaamu priekshstatu, kaadi iezhi tur vareetu buut gaidaami. Ja paraugs naak no Latvijas, tad diez vai tur buus nanodimanti. Lai izveidotos dimants, nepiecieshams aarkaartiigi liels spiediens (saakot no 120 km dziljuma). Dabaa zinaami cetri apstaaklji kuros veidojas dimanti:
   1) Zemes mantijaa. Shie dimanti dazhreiz tiek iznesti zemes virspusee ar strauju un katastrofaalu vulkaanu izvirdumu paliidziibu, kur magma naak no mantijas dziljuma. Shaadas vietas sauc par kimberliitu piltuveem un taas ir noziimiigaakaas ruupnieciskaas dimantu ieguves vietas (Afrikaa, Krievijaa, ASV). Latvijaa shaadas struktuuras nav zinaamas.
   2) Kontinentu sadursmes zonaas, kad viena no plaatneem tiek pastumta zem otras plaatnes, nonaakot 120 km dziljumaa, tur veidojas nanodimanti. Veelaak, noaardoties kalniem, kas veidojas shii procesa rezultaataa, dimantus saturoshie iezhi var tikt atsegti Zemes virspusee. Norveegjijaa, shaadi nanodimanti atrasti seno Kaledonijas kalnu iezhos. Latvija novietota uz stabila kontinentaalaa vairoga, shaada dimantu veidoshanaas ir izsleegta.
   3) Meteoriitu triecienu kraateru apkaartnee. Bet meteoriitiem jaabuut milziigiem. Shaadi veidojushies dimanti atrodami piemeeram Arizonas meteoriita kraaterii.
   4) Kosmosaa. Dazhi meteoriidi satur nanodimantus. Tie veidojas savstarpeejaas meteoridu sadursmees, liidziigi kaa meteoriitu kraateros uz zemes.

   Bet atsuuti atteelus uz manu e-pastu: liene.spr(at)gmail.com. Kas liek domat, ka iezis satur nanodimantus?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: