Saules aptumsums

Par Saules aptumsumu šodien atcerējos tikai ieslēdzot radio, kur kāds žurnālists ar psiholoģi sarunājās par tumšo spēku aktivizāciju aptumsumu laikā. Par laimi bija tikai 10:30 un es pa logu ieraudzīju mīlīgu sirpīti ar augšup pavērstiem ragiem.

Lai, gan Apollo rakstīja, ka pēc sinoptiķu prognozēm mākoņi varētu traucēt Saules aptumsumu, kopumā redzamība bija laba. Patiesībā plānie mākoņi kas brīžiem sedza Sauli ļāva iegūt lieliskas fotogrāfijas bez filtru lietošanas.

Daļējs saules aptumsums. Novērots Rīgas tuvumā, 2011. gada 4. janvārī pulkst. 10:40 (foto: pindakaas)

Daļējs saules aptumsums. Novērots Rīgas tuvumā, 2011. gada 4. janvārī pulkst. 10:40 (foto: pindakaas)

Vairāk fotogrāfiju no šodienas aptumsuma var atrast blogā www.starspace.lv.

Saules aptumsums notiek, kad Mēness nostājas starp Zemi un Sauli. Tas var būt daļējs, pilnīgs un pat gredzenveida. Mēness orbīta ir elipse, tāpēc tā vizuālais izmērs var svārstīties 13% robežās.

Saules, Mēness un Zemes novietojums Saules aptumsuma laikā (autors: F. Espenak, 2003)

Šogad pasaulē notiks vēl 3 daļēji Saules aptumsumi un 2 mēness aptumsumi. Latvijā Saules aptumsumus, vairs nevarēs novērot, toties varēs redzēt beigu fāzi abiem mēness aptumsumiem 15. jūlijā un 10.decembrī. Sākotnējā fāze nebūs redzama, jo mēness vēl nebūs uzlēcis.

Saules, Zemes un Mēness novietojums Mēness aptumsuma laikā (autors: F.Espenak, 2000)

Bet ar to vēl šodienas prieki vēl nav galā. Naktī turpināsies Kvadrantīdu (Quadrantid) meteoru lietus beigu fāze. Tāpat kā Perseīdu meteori augustā, arī Kvadrantīdu meteori ir ikgadēja parādība un rodas Zemei šķērsojot cita kosmiska ķermeņa (šajā gadījumā asteroīda 2003 EH1) trajektoriju. “Krītošās zvaigznes” ir putekļu lieluma daļiņas, kas kā aste seko šim ķermenim. Kvadrantīdu meteoru lietus ir viens no iespaidīgākajiem, tā maksimuma fāzē var novērot līdz pat 100 “krītošās zvaigznes” stundā.

Šogad maksimālā fāze tika prognozēta vakarnakt, bet iespējams daži meteori būs redzamai arī šonakt. Patiesiem entuziastiem SpaceWeather Radio piedāvā notikuma tiešo audiotranslāciju no kosmosa novērošanas radara. Šajā radio katru reizi, kad radara redzeslauku šķērsos meteors vai satelīts, jūs izdzirdēsiet “ping”.

Jauku vakaru!

Advertisements

One Response to Saules aptumsums

  1. Anonīms says:

    paldies par komentāru

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: