Eyjafjallajökull – nepateiktais

Pārsteidzoši cik lielu ažiotāžu spēj piesaistīt tāds niecīgs vulkāniņš Eiropas ziemeļu nostūrī ar savu ne pārāk ilgo un pat ne pārāk spēcīgo izvirdumu.

Vēl pusgadu pēc šī notikuma katru dienu pāris cilvēku manā blogā nonāk gūglējot vārdus „Eyjafjallajokull”, “Islandes vulkāns” un “Katla”, kas pieminēti pašos pirmajos bloga ierakstos.

Nebūs pārspīlēti apgalvot, ka Eyjafjallajökull izvirdums bija visrūpīgāk novērotais, aprakstītais un visplašāk atspoguļotais vulkāna izvirdums visā civilizācijas vēsturē. Informācijas daudzums par tā norisi bija milzīgs – katru dienu masu medijos tika publicētas jaunākās ziņas par vulkāna aktivitāti, īpaši uzstādītās webkamerās izvirdumu varēja vērot tiešraidē, ziņu dienesti sūtīja helikopterus uz notikuma vietu, lai iegūtu dramatiskas panorāmas, pelnu mākoņi tika nepārtraukti novēroti virs visas Eiropas teritorijas, kā arī internetā saradās milzums diskusiju grupu un forumu, kuros norisinājās spraigas sarunas par visiem iedomājamiem izvirduma aspektiem.

Bet vai tiešām žurnālisti bija savos uzdevumu augstumos atspoguļojot šo notikumu? Sociālo speciālistu blogā „Strange Attractor” uzgāju labu rakstu, kur analizētas lielākās kļūdas žurnālistu veikumā, piemēram:

  • Masu mediji neveiksmīgi izvēlējās ekspertus ar ko runāt. Parasti aptaujāti tika industrijas pārstāvji, piemēram, lidsabiedrību īpašnieki, kuriem bija spēcīgs viedoklis par to, kas notiek un kādas darbības jāveic, bet gandrīz nekādu zināšanu par pašu izvirdumu.
  • Tika pilnībā ignorēta vērtīga informācija no sākotnējiem avotiem, piemēram, Islandes meteoroloģiskā dienesta regulārie novērojumi par zemestrīcēm Eyjafjallajökull apkārtnē, kas bija pieejami karšu vai tabulu veidā, zinātnieku, tūristu, vietējo iedzīvotāju un Islandes ziņu dienesta uzņemtie video, timelapses un fotogrāfijas, pārraides no publiski pieejamām webkamerām. Tā vietā ziņas galvenokārt sastāvēja no minimālistiska faktu uzskaitījuma, viedokļiem un vieniem un tiem pašiem attēliem, kas pārpublicēti no viena raksta citā.
  • Publicēts daudz kļūdainas un nepareizi saprastas informācijas, īpaši par to, ka tūlīt gaidāms izvirdums blakus esošajā vulkānā Katla.

Un kopumā: „Sabiedrība vēlējās vairāk informācijas nekā masu mediji bija spējīgi dot.”

Nevaru nepiekrist, un jāatzīst, ka visi šie iebildumi tik pat lielā mērā attiecas arī uz Latvijas medijiem.

Bet mana bloga viesiem, kas šeit ierodas ierodas gūglējot “Eyjafjallajökull” – visas sīkākās detaļas un pašreizējās aktualitātes par Islandes vulkānu uzvedību atrodamas Iceland Volcano and Earthquake blog, kā arī profesionāla vulkanologa uzturētā blogā Eruptions, kas Eyjafjallajökull izvirduma laikā publicēja visprofesionālāko un plašāko informācijas apkopojumu, kā arī kalpoja par diskusiju vietu speciālistiem un interesentiem.

Advertisements

2 Responses to Eyjafjallajökull – nepateiktais

  1. geografs says:

    Man prieks, ka raksti Islande ar īso :)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: