Kā nabadzīgam studentam izdzīvot Oslo?

Bezmaksas hotdogs (foto: pindakaas)

Lai, gan uzsākot blogu biju apņēmusies rakstīt tikai par ģeoloģiju, katram likumam ir savi izņēmumi. Ja šis raksts izglābs kaut vienu spējīgu studentu no mokošas bada nāves, uzskatīšu, ka mans patvaļīgais solis pret zinātni ir attaisnots.

Tātad mēs visi zinām, ka Oslo ir dārga pilsēta. Patiesībā – dārgākā pasaulē. Kad es pirmo reizi šeit ierados pagājušajā gadā, ieejot veikalā piedzīvoju pamatīgu kultūršoku – vidējā maizes cena ir apmēram 2 Ls. Toreiz gan man bija stipendija, bet tagad – vien nelieli iekrājumi, žilbinošas nākotnes izredzes un ne mazākās nojausmas, kā sevi uzturēšu. Tad nu piegāju problēmai zinātniski un uzsāku eksperimentu “Cik lēti var izdzīvot Oslo?”

Rezultātā 9 dienu laikā pārtikai iztērēju vien 3,60 Ls. Kā man tas izdevās? Šeit ir dažas stratēģijas, kas tika izmantotas:

  1. Mājās pārtikt tikai no griķiem un cīsiņiem. 1 kg griķu atvedu no Latvijas, un šeit veikalā nopirku milzu paku ar pašiem lētākajiem cīsiņiem. Cīsiņi bija nedaudz problemātiski. Lai tie nesabojātos, glabāju tos saldētavā. Diemžēl tie sasala vienā lielā klucī, kuru atdalīt varēja tikai dauzot pret galdu vai zāģējot ar robainu nazi. Viens nazis tika salauzts un es skaudri izjutu ģeoloģiskā āmura trūkumu – pirmās nepieciešamības lieta katrā virtuvē.
  2. Apmeklēt visus pasākumus, kur dod ēdienu par brīvu. Pirmajās nedēļās Universitātē tādu bija milzum daudz. Katru rītu 12:00 studentu organizācija rīkoja bezmaksas brokastis, dažās dienās bija bezmaksas grila pasākumi, telekompānija reklamēja sarunu kartes studentiem, cepot vafeles, dažreiz klusos Universitātes pilsētiņas stūros uzdūros bezmaksas hotdogiem, augļu platēm un pat kūkām.
  3. Uzņemt mājās koučsērferus. Koučsērfinga (couchsurfing) ideja ir dot naktsmājas ceļotājiem no dažādām valstīm. Šāds dzīvesveids ļauj nepastarpināti iepazīt dažādas kultūras, lieliski pavadīt laiku un iegūt draugus visā pasaulē. Un dažreiz koučsērferi pateicībā par naktsmājām ved ciemakukuļus un gatavo maltītes. Manā pieredzē, gan šis nav efektīvākais paņēmiens ēdiena sagādāšanai, jo lielākoties šie ceļotāji paši ir trūcīgi. Tomēr ciemakukulis bieži vien ir alkohols. Norvēģijā tas ir ļoti dārgs, tāpēc studentu pilsētiņā atrast pircējus šādi iegūtai vīna pudelei ir vieglāk par vieglu.
  4. Rīkot ballītes draugiem. Parasti uz šādām ballītēm, katrs atnes kādas uzkodas, no kurām šis tas arī paliek pāri. Vislabākās no visām, gan, ir „paštaisītā ēdiena ballītes”, jo visi parasti sagatavo pietiekami daudz ēdiena vismaz vēl 5 cilvēkiem un pāri paliek tik daudz, ka vismaz nākošās trīs dienas par ēšanu nav jāraizējas.
  5. Iegriezties tuvējā veikalā uz degustācijām. Netālu no manas mājas ir lielveikals „ICA”, kurā katru dienu notiek degustācijas, dažkārt pat ļoti bagātīgas. Piemēram, vienā tādā dienā bija apelsīnu šķēlītes, kotlešu gabaliņi ar baltā siera kubiciņiem un kaltētiem tomātiem, siers ar valriekstiem, graudu maize, zivju plāceņi un vīnogas. Pietiek noiet divus apļus un jau esi paēdis.
  6. Būt brīvprātīgajam. Pirmās divas dienas pēc nokļūšanas Oslo pavadīju strādājot par brīvprātīgo Øyafestivalen. Pieteicos, jo gribēju dzirdēt Jonsi no Sigur Ros, tomēr bezmaksas maltītes, ko saņēmu katru dienu bija patīkams bonuss. Pie tam man vēl izdevās nopelnīt ap 40 Ls, brīvajos brīžos apmetot dažus lokus pa teritoriju un savācot nomestās plastmasas glāzes, kuras tur pat varēja nodot. Festivāla laikā tā bija ļoti iecienīta bērnu nodarbošanās, kas visu dienu to vien darīja, kā vāca nomestās glāzes milzīgos kartupeļu maisos.
  7. Uzsākt sarunu ar visiem, kam rokās ir ēdiens. Reiz iegāju tuvējā studentu klubā un ieraudzīju meiteni ar šokolādes kūku klēpī. Protams, gāju klāt un uzsāku sarunu. Izrādījās, ka viņai ir dzimšanas diena, un kūka ir vēl garšīgāka nekā izskatās. Tāpat pirmajās nedēļās ne no šā ne no tā, dažādi kaimiņi man atdeva makaronu paku, marinētu gurķu burku un kāpostu. Varu apzvērēt, ka nemaz tik slikti neizskatījos – matus vēl mazgāju un ģērbos pieklājīgi.

Saldējuma kokteiļu ballīte (foto: pindakaas)

Bezmaksas kūkas (foto: pindakaas)

Izlietoto iepakojumu nodošanas punkts Øyafestivalen (foto: pindakaas)

Atskaite par eksperimentu uz 22.08.2010.

Nosaukums: Cik lēti iespējams izdzīvot Oslo?
Laiks: 12.08.2010 – 21.08.2010
Vieta: Oslo, Norvēģija

Rezultāti: deviņu dienu laikā pārtikai iztērēta 41 NOK (3,6 Ls). Nopirkts kilograms cīsiņu un krējums. Cīsiņi vēl nav beigušies.
Pārējie izdevumi:
Vilciena biļete Torp-Oslo 168 NOK (15 Ls)
Transporta mēnešbiļete 340 NOK (30 Ls)
Reģistrācijas maksa Universitātē 510 NOK (45 Ls)
Īres maksa par istabiņu 2700 NOK (240 Ls)
Nākošnedēļ gaidāmie izdevumi:
Maksa par ģeoloģijas lauka kursu 1000 NOK (90 Ls)
Grāmatas (dauuudz)

Diskusija:
Eksperiments vēl tiks turpināts, tomēr pirmajā posmā iegūts pietiekams daudzums datu, lai izdarītu sākotnējus secinājumus. Tātad, rezultātu sadaļā atspoguļotie aprēķini uzskatāmi demonstrē, ka piedomājot pie sava dienas režīma, uzņemot mājās svešus cilvēkus un uzsākot sarunu ar visiem, kam rokās kaut kas ēdams, nedēļas pārtikas izdevumus Oslo iespējams samazināt pat zem Latvijas vidējā bezpajumtnieka dienas budžeta līmeņa. Diemžēl pārējās kalkulācijas vairs nav tik iepriecinošas. Ar pārtiku nesaistītie obligātie izdevumi rada disbalansu iepriekšējā shēmā un nekādi nav savienojami ar bezdarbnieka finansiālajām iespējām.
Tāpat dziļāku izpēti prasa arī jautājums par to, ko ēst, kad pēc pirmajām nedēļām Studentu organizācijas pārtrauks mani barot. Kā arī jautājums, par to cik ilgs laiks vajadzīgs lielveikala personālam, lai ievērotu savu lojālāko ikdienas degustētāju.

Secinājumi:
Jūtos labi.
Mani vēl iespējams atpazīt.
Darbs būs jāmeklē.
Ziedotājus, lūdzu kontaktēties ar mani personīgi!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: