Brīvd…ē…lauka kurss Rietumnorvēģijā

Šīs nav brīvdienas. Patiešām! Šis ir ģeoloģijas lauka kurss

Pagājušā nedēļa bija brīvdienas, šī nedēļa bija elle. Tā norisinās ģeoloģijas lauka kursi.

Šoreiz braucām uz mazu saliņu Norvēģijas rietumu piekrastē – Solundu. Lai gan katrs lauka kurss ir īpašs, šis bija patiesi fascinējošs. Mēs strādājām pie pilnīgi jauna pētījuma, tāpēc visi rezultāti, ko iegūsim būs iepriekš nezināmi.

Pētījums saistīts ar CO2 (oglekļa dioksīda)daudzuma samazināšanu atmosfērā. Zināms, ka šobrīd fosilās degvielas sadedzināšana ir paaugstinājusi CO2koncentrāciju atmosfērā no 313 ppm 1958. gadā līdz apmēram 391 ppm 2010. gadā, tāpēc tiek meklēti risinājumi, kā samazināt šīs gāzes nonākšanu atmosfērā. Viena no jaunākajām idejām ir novadīt to zemē, kur reakcijās ar noteikta veida iežiem rastos jauni karbonātu minerāli (carbon sequestration). Tādējādi CO2dabiskā veidā tiktu izņemta no atmosfēras un saistīta minerālu sastāvā uz ļoti ilgu laika posmu. Jautājums ir tikai par to, kuri ieži ir spējīgi reaģēt ar CO2un veidot noturīgus elementus, un kādi apstākļi vajadzīgi, lai šāda reakcija notiktu.

Vieni no potenciālajiem iežiem ir ar olivīnu bagāti ultramafīti (peridotīti), kas sastopami arī Rietumnorvēģijā. Un vēl tur ir arī neparasti sarkani ieži, kas puto reakcijā ar 10% sālsskābi (tātad ir karbonātiski). Mani pasniedzēji uzskata, ka šie sarkanie ieži ir gala produkts iepriekš minētajai reakcijai (Beinlich et al., 2010).

Peridotīts

Tas par ko peridotīts pārvēršas pēc reakcijas ar CO2 (foto: pindakaas)

Tomēr šajā teritorijā bija vēl viena veida ieži – zaļi, mafiski ieži, kurus arī šķiet ietekmējusi līdzīga reakcija kā ultramafiskos iežus, tomēr tie nav izveidojuši karbonātus. Pētīt šīs reakcijas norisi bija mūsu uzdevums ar ko arī nodarbojāmies visu nedēļu.

… un vēl kā jau lauka kursos tas pieklājas, mēs, arī makšķerējām, peldējāmies, braucām ar laivām un pavadījām daudzus vakarus interesantās sarunās un karstās diskusijās. Lauka darbi patiešām ir viena no ģeologa profesijas jaukākajām daļām.

Pirms izbraukšanas tiku brīdināta, ka būs jādzīvo mājā bez ērtībām, jāguļ guļammaisā un vienā telpā ar puišiem. Nu, labi, man nav iebildumu, esmu 2 nedēļas dzīvojusi arī teltī. Sagatavojos dēļu būdai bez elektrības un siltā ūdens.Beigās izrādījās, ka mājiņa ir vienkārši ideāla. Mums pat bija trauku mazgājamā mašīna (foto: pindakaas)

 

Elles daļa sākās, kad atgriezāmies Oslo, jo par izdarīto tika prasīta atskaite. Tad nu mana grupa – 3 cilvēki, veselu nedēļu drukāja kā mazi eži, līdz piektdien nodevām 50 lpp. apkopojumu par izdarīto. Jūtos lepna.

Atsauces:

Beinlich A., Austrheim H., Glodny J., Erambert M., Andersen T. B. CO2 sequestration and extreme Mg depletion in serpentinized peridotite clasts from the Devonian Solund Basin, SW-Norway. Geochimica et Cosmochimica Acta (2010), doi: 10.1016/j.gca.2010.07.027 (accepted manuscript)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: