WTF: Google Earth #1

Tad, nu tā, pievienoju blogam jaunu sadaļu – WTF: Google Earth. Šeit laiku pa laikam likšu bildes no Google Earth, kur redzams kāds dīvains ģeoloģisks veidojums vai process. Sākumā domāju, ka varētu ļaut lasītājiem minēt kas redzams attēlā, un kurā vietā uz Google Earth tas atrodas, bet tā, kā šo blogu lasa tikai pati inteliģentākā, skaistākā un progresīvākā  sabiedrības daļa, tad man nav tik daudz lasītāju, lai varētu izdoties jebkāda veida konkurss. Tāpēc vienkārši likšu iekšā bildes un pati par tām pastāstīšu.

Ļenas upes delta, ZA Sibīrija (avots: GoogleEarth)

Šīs dienas attēls ir gandrīz vai ikoniska globālās sasilšanas ilustrācija – termokarsta ezeri Sibīrijā. To pataloģiskais skaistums ir fascinējošs. Sibīrijā, Kanādas un Aļaskas ziemeļos šādas teritorijas aizņem miljoniem km2 platības. To veidošanās saistīta ar kūdras purviem mūžīgā sasaluma zonās. Pēdējā leduslaikmeta laikā, kas beidzās apmēram 10 000 gadu atpakaļ, plašos Piearktikas apgabalos izveidojās mūžīgais sasalums – simtiem metru biezs augsnes slānis, kas nekad neatkūst. Nelielā mērā gadskārtēja atkušana un sasalšana norisinās tikai tā augšējā daļā – dažos desmitos centimetru. Kopš 70.gadu vidus gaisa temperatūra Arktiskajos reģionos paaugstinājusies par 1.5 grādiem Celsija. Jo augstākas ir temperatūras, jo dziļāk atkūst augsne un tās “aktīvais slānis” kļūst biezāks. Sākas termokarsts – ledum kūstot, tā tilpums samazinās, augsne iebrūk, izveidojot ieplakas. Tā, kā izkusušajam ūdenim nav kur noplūst, jo no apakšas to norobežo ledus, tas uzkrājas šajās ieplakās, veidojot ezerus. Ūdens ezeros sasilst vairāk nekā augsne apkārt, tāpēc vēl jo straujāk veicina ledus kušanu zem tiem. Bet ar to vēl ķibeles nebeidzas. Sasalušais kūdras slānis satur milzumu siltumnīcas efektu izraisošās gāzes īpaši metānu, kam uz atmosfēras temperatūras paaugstināšanos ir 20 reizes lielāka ietekme nekā CO2. Kūstot mūžīgajam sasalumam šīs gāzes nonāk atmosfērā.

Zinātnieku interese par termokarsta ezeriem pēdējā laikā ir strauji augusi, jo to daudzums strauji palielinās. Piemēram, Amerikā veiktā pētījumā atklāts, ka laikā no 80-ajiem gadiem līdz 2006. gadam šādu ezeru skaits Aļaskā dubultojies.

Advertisements

5 Responses to WTF: Google Earth #1

 1. Ernests says:

  Ai, gandrīz nokritu no krēsla, sasmējos par apzīmējumu “šo blogu lasa tikai pati inteliģentākā, skaistākā un progresīvākā sabiedrības daļa” un vienlaikus sajutos tik lepns, ek, es taču piederu pie šī segmenta, kas lasa šo blogu!

  Bet, pa nopietnam, google earth bildītes ir ļoti interesantas, tā ir taisnība. Arī tur, kur ir industriāla ainava, raktuves, mežu izciršana, jaunas ēkas. Reizēm kavēšanās ar kāda apgabala “pārzīmēšanu” ir ļoti ok. ir iespējams redzēt lietas, kādas tās bija topogrāfiski pirms gada un pusgada. Un palēnām pēc tam vērot, kā kaut kas mainās.

  • pindakaas says:

   Paldies, gudrais, skaistais un progresīvais, lasītāj! Apziņa par tavu eksistenci man ir bezgalīga prieka un iedvesmas avots.

  • pindakaas says:

   GoogleEarth tiešām ir izmantojama visdažādākajās jomās. Gandrīz neticami, ka kaut kas tāds ir publiski pieejams, pie tam bez maksas.

   • geografs says:

    nu nav gluži bez maksas – katrs sponsorē Gūgli, kaut vai nopērkot brokastu jogurtu vai jebko citu, kas reklamēts viņu reklāmas servisos!

   • pindakaas says:

    Protams, bet mūsdienās tu neatradīsi nevienu publisku telpu, kas nebūtu aizpildīta ar reklāmām. Ņemot vērā labumu, ko dod GoogleEarth, nedomāju, ka ir vietā sūdzēties par googles reklāmām.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: