Visefektīvākā mācīšanās metode

Kontroles tabula (foto: pindakaas)

Kopš brīža, kad izlēmu braukt studēt uz Oslo, ieviesu īpašu mācīšanās metodiku, lai sagatavotu sevi studijām. Izrādījās, ka tā ir visefektīvākā metode no visām, ko jebkad esmu izmēģinājusi. Ja tas palīdzēja man, varbūt var noderēt arī kādam citam.

Tātad pamatprincips ir sadalīt laiku 30 minūšu periodos, kas katrs veltīts citam mācību priekšmetam. Tas, cik daudz šādu periodu atkarīgs no katra spējām un mācību apjoma, bet 30 minūšu ilgumu ieteicams stingri ievērot, piemēram, katru reizi uzliekot taimeri. Mans mērķis šobrīd ir uzlabot zināšanas 3 jomās, tāpēc katru dienu veltu 30 minūtes struktūrģeoloģijai, 30 minūtes – norvēģu valodai un 30 minūtes – programmēšanai MatLab vidē. Vēl viens būtisks solis ir atskaites sistēmas ieviešana, piemēram, tabula (attēlā), kur atzīmē katru izpildīto periodu. Tas ir papildus līdzeklis gan sevis disciplinēšanai, gan motivēšanai, jo labi redzams, cik grūti atgūstams katrs neizpildītais darbs, kā arī ir uzskatāmi parādās cik daudz ir izdarīts.

Sistēma ļoti vienkārša, bet arī ļoti efektīva, jo:

 1. 30 minūtes ir pietiekami daudz, lai kaut ko paspētu paveikt, bet pārāk maz, lai sāktu atslābināties, tāpēc būtībā tas ir nepārtraukts darbs 30 minūšu garumā. Ja laiks būtu ilgāks, tad zustu uzmanība un pazeminātos produktivitāte.
 2. Viegli iesākt, jo tās ir tikai 30 minūtes.
 3. Atgādina spēli. Man sākumā gāja nedaudz grūtāk. Kamēr pieradu, ielaidu dažas dienas, kuras tagad cenšos atgūt, bet vēlāk parādījās gandrīz azarts, izpildīt dienas normu, atgūt iekavēto. Sacensība pašam ar sevi.
 4. Ir motivējoša. Katra ķeksīša ielikšana tabulā dod gandarījumu, jo, lai arī tie ir mazi sasniegumi, tomēr rezultāts ir skaidri redzams. Palielinās paļāvība uz savu gribasspēku, jo katrs ķeksītis nozīmē mazu sevis pārvarēšanu.
 5. Padara mācīšanos regulāru. Vairs nav problēmu ar atlikšanu uz pēdējo brīdi, jo 30 minūtes ir jāpavada mācoties, gribi vai nē, tāpēc pat grūtākie uzdevumi tiek izpildīti laicīgi. Kopumā tas dod arī ilglaicīgu labumu, jo kā zināms, ko ātri iemācās, ātri aizmirst, bet iemācītais ilgākā laika periodā atmiņā ir noturīgāks.
 6. Atdala mācības no atpūtas. Iepriekš mana mācīšanās bieži izpaudās, kā klejošana internetā, kur atvērtas daudzas lapas. Vienā – lasu zinātnisku rakstu, otrā skatos youtube klipiņus. Tādā veidā mācības izstiepjas diezgan ilgā un bezjēdzīgā procesā, kur lasot mācību materiālus galvā maisās domas, ka gribētos taču paskatīties vēl kaut ko youtubē, bet skatoties youtubi sirdsapziņa grauž, ka vajadzētu taču mācīties. Paredzot mācībām atsevišķu, striktu laika limitu arī brīvo laiku var vairāk izbaudīt.
 7. Uzlabojas koncentrēšanās, jo ar laiku arvien vieglāk kļūst noturēt uzmanību 30 minūšu garumā.
 8. Labi acīm. Pārtraukumi ir stingri definēti, tāpēc nekad neaizmirstas.

Viss uz visiem nekad nestrādā, tomēr ja izmisums jūs piespiedīs pamēģināt, pakomentējiet, kā veicās!

4 Responses to Visefektīvākā mācīšanās metode

 1. Vigants says:

  Man darbā ir nepieciešams fokusēties uz klientiem un partneriem, bet kā jau ikvienā darbā administratīvās lietas spēj “apēst” visu laiku un vēl pie tam radīt sajūtu, ka nevari visu paspēt… tā nu es ieviesu kalendārā krāsu sistēmu – zaļš tā ir tikšanās ar klientu (vai partneri), dzeltens privāta darīšana (piemēram, aiziet līdz pastam, aiziet pie ārstiem) un zilā krāsa palika administratīvām lietām… pēc pirmajām 2 nedēļām bija skaidrs, ka zilā krāsa absolūti dominē… pēdējās nedēļas izskatās, ka zaļo ir vairāk nekā pārējo un tas man liek justies labāk. Var pat nospraust sev pašdisciplīnas mērķus – piemēram, katru nedēļu vismaz 10 zaļi…. vai vairāk, atkarībā no specifikas.

 2. Dace says:

  Hmmm… Interesanti! Sanāk, ka katru dienu tu veltīji 90 minūtes mācībām? Kopumā tas izskatās pat pieņemami. Pati esmu iekritusi dziļā nepieciešamo darbu atlikšanā un vēlāku.

 3. Ella says:

  Varētu pamēģināt ar zviedru valodas apguvi :)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: