2012: Stulbuma cunami

Seni pareģojumi plus pseidozinātniski meli ir vienādi ar histēriju (un iespēju nopelnīt daudz naudas)

Šo rakstu jutos spiesta uzrakstīt, jo pēdējā laikā masu medijos komentāru sadaļas pie jebkāda veida informācijas par dabas katastrofām teju vai slīkst no apokaliptisku muļķību pārpilnības.

Pie reizes noskatījos arī filmu 2012, protams, internetā, jo maksāt naudu par kaut ko tādu likās morāli nepieņemami.

Par aktierspēli un sižetu pat neizteikšos, bet filmas zinātnisko daļu šķiet radījis cilvēks, kas nedēļām barots tikai ar haluciogēnām sēnēm vien.

Īsumā: 2012.gadā visam dzīvajam uz Zemes draud iznīcība (kārtējo reizi). Kādā veidā? 21.decembrī maiju senajam kalendāram izbeidzas datumi. Tam pieplusojot visu Saules sistēmas planētu nostāšanos taisnā līnijā pretī Piena ceļa galaktikas centram, Saule  “satrakojas”, un izmet kosmosā milzumu neitronu. Īstenībā jau neitroni ir nekaitīgi, tie nav elektriski lādēti un var iziet cauri matērijai to neskarot. Bet kāds “ģeniāls” zinātnieks dziļi pazemē ir izracis milzīgu bunkuru, kur atklājas, ka nojukušās Saules izmestie neitroni īstenībā ir mutanti un pārvēršas jaunās ārkārtīgi bīstamās atomdaļiņās (kas īstenībā neeksistē un nav iespējamas), kas kausē Zemes kodolu un liek ūdenim vārīties. Tā rezultātā Zemes tektoniskās plātnes sāk kustēties super ātri un Zemes garoza apsviežas otrādi, samainot vietām Ziemeļpolu un Dienvidpolu, jo visa mantija kļuvusi šķidra kā zemeņu zapte.

Fantāzijas un īstenība

Šķiet, ka vienīgais patiesais fakts šajā filmā ir tas, ka 2012. gadā beidzas viens no maiju senajiem kalendāriem (tādi bija vismaz divi, kas savstarpēji vairākkārt saskaņoti). Dārtmūras koledžas ģeogrāfijas profesora raksts par Maiju kalendāriem un to nozīmi – šeit.

Otrais fakts – planētu novietošanās taisnā līnijā 2012. gadā ir izdomājums. Šeit var paspēlēties ar planētu orbītu simulatoru, kur redzams, ka 2012.gada 21.decembrī planētu stāvokli gluži par taisnu līniju vis nosaukt nevarētu. Tam, gan īstenībā tāpat nav nozīmes, jo planētu izlīdzināšanās ir notikusi arī agrāk, bez jebkādām jūtamām sekām. Pēdējā bija 2000. gada 5.maijā, kad Saule un 5 planētas bija izvietojušās 25 grādu sektorā (kas skaitās ļoti maza nobīde).  Un pirms tam līdzīgs planētu novietojums bija 1962.gada 6. februārī, kas pie tam sakrita ar Saules aptumsumu.

Turpretī Zemes nostāšanās taisnā līnijā ar Sauli aptuveni pretī Piena ceļa galaktikas centram notiek katru gadu decembrī.

Kopumā šādas spekulācijas par planētu stāvokļa ietekmi vispār nav uzskatāmas par zinātniskām, tā drīzāk ir astroloģija (t.i. – mulķības).

Vēl viens no filmas notikumiem – Zemes garozas apgriešanās un tās polu fiziska samainīšanās vietām vienkārši nav iespējama, un nekad nav notikusi. 1960.gados šo teoriju izvirzīja vēsturnieks Charles Hutchins Hapgood. Viņš nebija studējis ģeoloģiju un visi argumenti balstījās tikai uz senu karšu apskati.

Šī teorija nekad nesaņēma citu zinātnieku atbalstu, un tai nebija neviena vērā ņemama pierādījuma.

Vienīgais, reāli iespējamais notikums šajā sakarā varētu būt  Zemes magnētisko polu samainīšanās vietām. Zemes kodols ģenerē elektromagnētisko lauku, kas pasargā Zemi no Saules radiācijas un ir atbildīgs par ziemeļblāzmas veidošanos īpaši spēcīgu Saules elektromagnētisko vētru laikā.

Tas, ka zemes magnētiskie poli pārvietojas, zināms jau ilgu laiku. Tomēr ģeoloģiskie dati liecina, ka apmēram ik pēc  300 000 gadu notiek pilnīga magnētisko polu apmainīšanās vietām. Pēdējā  šāda reize bija 780 000 gadus atpakaļ.  Šis process nav regulārs un to nav iespējams prognozēt. Tomēr šādas pārmaiņas nerada apdraudējumu dzīvībai uz Zemes. Homo sapiens kopš savas rašanās apm. 2,4 miljonus gadu atpakaļ pieredzējis vismaz 10 šādas pārmaiņas. Zemes miljardu gadu pagātnē nav konstatēts, ka magnētisko polu pārmaiņas bijušas apdraudējums dzīvajām būtnēm.  Turklāt šis process nenotiek vienā dienā, bet gan tūkstošiem gadu ilgā laikā.

Zemes magnētisko polu apmainīšanās vietām simulācija. Šāds process notiek vairāku tūkstošu gadu laikā. Nevienā brīdī magnētiskais lauks nepazūd, tas tikai kļūst ļoti komplicēts. Avots: NASA

Dažas no citām ģeoloģiskajām bezjēdzībām filmā:

  • Zemestrīču plaisas apbrīnojami precīzi seko ielām, lidmašīnu skrejceļiem un veikalu ejām tieši pa vidu visā to garumā. Ja mašīna nebrauc, bet stāv, tad plaisa noteikti atvērsies šķērsām zem tās.
  • Lidmašīnas brīvi lido cauri melnum melniem vulkānisko pelnu mākoņiem.
  • Cunami izsviež krastā okeāna laineri.
  • Cunami vilnis noskalo Everestu. Cunami – 8 km augsts un 600 km attālumā no okeāna piekrastes (hmm…).
  • Cilvēki mierīgi stāv un skatās supervulkāna izvirdumu 30 minūšu brauciena attālumā no krātera.
  • 27 dienas pēc supervulkāna izvirduma debesis ir skaidras un saulainas kā tādā Disneja fantāziju pasaulītē.
  • utt.

2 Responses to 2012: Stulbuma cunami

  1. Ernests says:

    Labs raksts. Jau kādu laiku šad un tad lasu vai dzirdu pilnīgi trakus izteikumus par to, kam būtu jānotiek un kas notiks 2012. gadā. Baidos tikai, ka astroloģijas un 2012. gada katastrofu adepti šo rakstu nelasīs, kaut kā viņi/-as ir ļoti imūni pret vienkāršiem loģiskiem secinājumiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: